Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin Öneriler ve Maske Yapımı

1853

Bir sabah uyanıyorsunuz ve yüzünüzü yıkmaya gittiğinizde yüzünüzde gördüğünüz o sivilce tüm gününüzü mahvedebiliyor. Bu durumu hayatında yaşayan bir çok insan vardır. Hatta herkes yaşamıştır. Bu durumdan kurtulmak için bir çok çözüm arıyorsunuz. Sivilce oluşumunu tetikleyen bir çok etken vardır.
Sivilce oluşumunu önlemek yapılması gerekenler vardır. Bunlar; makyaj yapıyorsanız mutlaka makyajınızı silerek uyumalısınız. Her gece cildinizi yıkamalısınız. Cildinize uygun nemlendiriciyi her gece sürerek uyumalısınız. En az haftada bir yüzünüze maske yapmalısınız. Daha önceki yazılarımda da bunlardan bahsetmiştim. Şimdi üzerinden geçmek istedim.

Farklı cilt tipleri vardır. Yağlı ciltlerde daha çok sivilce çıkmaktadır. Tabi bunu engelleyebilirsiniz. Cilt bakımı önemli bir adımdır. Düzenli olarak bakım yaptığınızda cildiniz daha genç kalacak ve sivilceler azalacaktır. Hadi şimdi sivilce maskesi yapımına geçelim..

Sivilce Maskesi Yapımı:

Limonlu Sivilce Maskesi:
En etkili maskelerden biridir. Sivilce değince akla ilk gelen maskedir. Sivilce oluşumunu önler ve sivilceyi kurutur.

Malzemeler:
3 yemek kaşığı limon suyu,
1 yemek kaşığı bal.

Yapılışı:
Sıkılmış limon suyu ile balı bir kapta iyice karıştırın. Daha sonra sivilcenizin olduğu bölgeye sürün. 15 dk boyunca cildinizde bekleyecek. Daha sonra ılık su ile cildinizi yıkayın. Karışımı isterseniz katlarına göre artırarak çoğaltabilirsiniz. Yoğun sivilceleriniz varsa her gün 1 hafta boyunca uygulamalısınız. Çok fazla değilse hafta 2-3 defa uygulamanız yeterlidir. Kullandıktan sonra sivilcelerinizin azaldığını ve yok olduğunu göreceksiniz.

Yağlı Ciltler İçin Çilek İle Sivilce Maskesi:

Bu karışım yağlı ciltler için iyi bir çözümdür. Sivilcelerinizden bu maske ile kurtulabilirsiniz. Cildinizdeki yağlar da bu maske ile temizlenecektir.

Malzemeler:
6-7 adet çilek,
1,5 yemek kaşığı ev yoğurdu.

Yapılışı:

Öncelikle çilekleri iyice yıkayın ve bir kabın içerisinde güzelce ezin. Daha sonra içerisine yoğurdu ekleyin ve iyice karıştırın. Ve maskeniz hazır. Karışımı kullanmadan önce cildinizin temiz olup olmadığına bakın. Karışımı yüzünüzün her yerine sürün. 15-20 dk boyunca maskenin cildinizde kalması gerekmektedir. Maske cildinizde kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Yumurta Akı İle Sivilce Maskesi Yapımı:

Malzemeler:
1 adet yumurta akı,
1-2 tatlı kaşığı limon suyu, ( cildiniz yağlı ise kullanın)
2 yemek kaşığı bal.

Yapılışı:
Bir kabın içerisine 1adet yumurta akını alın ve üzerine 2 yenek kaşığı balı ekleyin. İyice karıştırın. Cildiniz kuruysa limon koymanıza gerek yok. Cildiniz yağlıysa limonu ekleyerek karışımı tamamlayabilirsiniz. Sonra karışımı cildinize uygulayın. 15-20 dk sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bunu hafta bir yada iki defa kullanmanız yeterlidir.

  • Bu maskeleri uyguladıktan sonra cildinize uygun nemlendirici kullanmanız cildiniz açısından önemlidir.


2016 Yılı Mersin Üni. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunu. Gezmeyi ve hayvanları çok sever. Sizler için derlediği bilgileri bu portal üzerinden sizinle paylaşmaktadır...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım