Saçlarımız Neden İncelir?

1071

Ne kadar gür saçlara sahip olunsada saçlar zamanla incelir. Saçlar hacimsiz olur ve şekil alması zorlaşır. Saçlar inceldiği gibi diğer yandan da dökülmektedir. Bu durum can sıkıcıdır tabi ki. Çözüm yollarını aramadan önce saçların neden döküldüğünü bilmek gerekir. Daha sonra çözüm yolları aranmalı ve bakımlar yapılmalı. Her insan saç şampuanlarındaki reklamlarda oynayan kızların saçlarına sahip olmak ister. Bu mümkün olmuyor. Gerek fizyolojik, gerekse biyolojik olarak saçlar dökülmektedir. Bunu ayrıntılı olarak gelin beraber öğrenelim.

Saçlarımız Neden İncelir?

1- Sürekli Saçı At Kuyruğu Yapmak:

Saçı oldukça sıkı toplamak, sıkı atkuyruğu yapmak ve sıkı şekilde örmek saçı incelten nedenlerdendir bu saçı gerginleştirir. Buna traksiyon alopesi denmektedir.  Saçı sürekli sıkı toplamayın. Arada bir ensede bol şekilde toplayın. Sert ve sıkı tokalar da saça zarar vermektedir. Yumuşak tokalar kullanın.

2- Hamilelik:

Bir çok kadın hamilelikten sonra saçlarının inceldiğini ve döküldüğünü farketmektedir. Hamilelik ve emzirme döneminde anneler saç dökülmesi sorunuyla karşılaşabilirler. Bu değişen hormonlar, hamilelik sırasında artan östrojen seviyesinin normale dönüyor olmasındandır. Fakat endişelenmenize gerek yok. Bu durum hormonların düzelmesiyle ortadan kalkacaktır ve saçlarınız eski haline dönecektir.

3- Gerekli Vitaminleri Tüketmeme:

Yediğimiz her şeyin vücudumuzda tüm organlara faydası olduğu unutmayın. Protein, demir, magnezyum içeren besinler tüketmeyip diyet yaparsak ve dengeli beslenmessek saçlarımız incelecek ve dökülecektir. Saçlarınız dökülüp inceldiğinde beslenmenize özen gösterin. Nasıl beslendiğinize dikkat edin. Beslenmenizi gözden geçirin. Farkı göreceksiniz.

4- Genetik Nedenler:

Bu kalıtsal bir nedendir. Genlerinizi anneden veya babadan devralmışsınız demektir. Sasçlarınızın daha fazla incelip dökülmemesi için bir doktora başvurmanızda fayda var. Doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanırsanız bu etkili olacaktır.

5- Aşırı Stres:

Günlük olan stresler saç dökülmesinde etkili değildir. Daha çok uzun süreli gerginlikler saç dökülmesinde etkilidir. Uzun süreli stres ortadan kalktığında saç dökülmesi de azalacaktır. Çok fazla stres yapmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Saç dökülmelerinin nedenlerini öğrendik. Eğer bu nedenlerden dökülüyorsa ona göre önlem almalısınız. İncelen saçlar için yapılması gereken maskeler

İncelen Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

Saçınızın Daha Kalın ve Hacimli Görünmesi İçin İpuçları

Saçı Nemlendirmek İsteyenler İçin Bal Maskesi Tarifleri2016 Yılı Mersin Üni. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunu. Gezmeyi ve hayvanları çok sever. Sizler için derlediği bilgileri bu portal üzerinden sizinle paylaşmaktadır...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım