Makyaj Öncesi Cilde Yapılması Gerekenler

2080

Makyaj yapıyorsunuz fakat  istediğiniz görünüme sahip olamıyor musunuz? Belkide atladığınızın bir şeyler vardır. Yeni makyaja başlayanlar, nerede hata yaptığını öğrenmek isteyenler ve makyaj konusunda 1 numara olmak isteyenler için bu yazımızı hazırladık. Hadi Başlayalım…

İnstagram’da, facebook’ta, Youtube’de birçok makyaj videosu görüyor ve izliyorsunuz. Burada yapılan makyajlara hayran kallıyoruz ve bizde yapmak istiyoruz. Fakat aynı sonucu biz alamıyoruz demek ki unuttuğumuz, atladığımız bir şey var.

 

Daha İyi Makyaj İçin Yapılması Gerekenler:

1- Cildinize Bakın:

Öncelikle daha iyi makyaj yapabilmek için cildinizi makyajdan önce yıkamalısınız. Cildinize sürekli bakın. Cildinize uygun sabun ile her gün düzenli olarak yıkayın ve nemlendirici sürün.

Makyajdan önce cildinize nemlendirici sürün ve 2-3 dk nemlendiricinin kurumasını bekleyin cildiniz kremi emsin. Cildiniz yağlı olsa da nemlendirici uygulayın. Yağlı olan ciltler için daha az yağlı nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

İyi bir makyaj bazı alın. Bu gereksin gibi gözükse de bu aşırı yağı ve kızarıklığı alır ayrıca pürüzsüz zemin oluştururlar ve makyajın dayanıklığını arttırırlar.

Göz çevresi için de bazlar vardır. Bunlar ise göz altlarındaki siyahlığı yok eder ve göz farı için alt taban oluştururlar.

2- Doğru Makyaj Aletleri Seçin:

Örneğin göz farı sürmek istediğiniz zaman kutusundan çıkan süngerler ne yazık ki her zaman doğru sonuç vermezler. Bu yüzden kendinize güzel bir makyaj fırçası seti alın. Bunu düzgün ve temiz bir  şekilde kullandığınızda baya dayanacaktır.

Eğer bunları tek tek almak istiyorsanız ihtiyacınıza göre, allık fırçası, göz farı fırçası ve kaşınızı boyamak için kaş fırçası alabilirsiniz. İsteğinize göre fondöten fırçası veya fondöten süngeri alabilirsiniz.

4- Kendinize Doğru Makyaj Ürünlerini Seçin:

Krem, fondoten, allık, toz, ruj, eyeliner gibi bir çok makyaj malzemesi vardır. Burdan dikkat etmeniz gereken püf noktalar bulunmaktadır.

Fondöten alırken cildinize uygun rengi seçin. Ruj seçiminde birçok renk tercih edebilir ve farklı farklı kullanabilirsiniz.

Kuru ve sıvı şeklinde fondotenler vardır. kuru olan fondötenler yağlı ciltler için daha uygundur. Akışkan sıvı olan fondötenler ise kuru ciltler için daha uygundur. Burada daha iyi sonuç veren ve kalıcı olan sıvı olan fondotenlerdir. Çünkü cildinize daha iyi temas eder ve daha çok kalıcıdır.

Eyeliner’e alışkınsanız daha iyi bir makyaj görünümüne sahip olabilirsiniz. Alışkın değilseniz kalem şeklinde yumuşak olanları tercih edebilirsiniz.

Ayrıca fondöteni elinizin üzerinde test etmek doğru değildir. Işıklı bir yerde yüzünüzün bir tarafına uygulayın yada boynunuza bakarak rengi belirleyin.

5- Kaşlar Çok Önemli:

Makyajın en önemli detaylarında biride kaşlardır. Son yıllarda doğal ve daha çok kalın kaşlar karşımıza çıkıyor. Yüzünüze uygun kaş modeli belirlemelisiniz ve kaşınıza doğru şekilde şekil vermelisiniz. Bu süre içerisinde kaşları makyaj ile boyayabilirsiniz.  Daha doğal ve kalın kaşlara yönelin derim.

6- Son Kullanma Tarihi:

Son kullanma tarihi geçen makyaj malzemelerini kullanmayın. Özellikle maskaranın 3 ayda bir değiştirilmesi öneriliyor.

Sürekli bir makyaja takılı kalmayın. Kendinizi her zaman yenileyin ve daha iyi bir makyaj için uğraşın. Ruj rengini sürekli aynı kullanmayın. Farklılık size de iyi gelecek unutmayın…2016 Yılı Mersin Üni. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunu. Gezmeyi ve hayvanları çok sever. Sizler için derlediği bilgileri bu portal üzerinden sizinle paylaşmaktadır...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım