Kirpik Dökülmesi İçin Neler Yapılmalı?

1178

Kirpik dökülmesi sorunu her kadını başına gelir ve hemen hemen her kadında da görülmüştür. Kirpiklerimizin daha çok görünmesi için bir çok işlem yapıyoruz. Makyaj ve takma kirpik ile bu sorundan kurtulmaya çalışıyoruz. Ama ne yazık ki bu doğru bir çözüm değil. Yapılan bu işlemler kirpikleri daha çok yıpratmaktadır. Kirpiklerin neden döküldüğünü merak ediyorsunuzdur. Bu sorunun cevabını bu yazımızda açıklayacağım.

Kirpikler Nasıl Dökülür ve Dökülmemesi İçin Neler Yapılır?

1- Maskara Kullanmak:

Woman applying mascara on eyelashes

 

Kirpikleri daha dolgun ve sık göstermek için maskara kullanırız. Sürekli maskara kullanmak iyi değildir. Arada tatil vermemiz geriyor. Çünkü rimel sürüldüğünde dökülen kaşların yerine çıkacak olan kaşlar tam olarak görevini yerine getiremiyor ve bu yüzden kirpikler zarar görüyor. Kirpik 2-3 ayda bir kendini yenileyerek dökülür ve tekrar çıkar bu normal bir süreçtir. Hele ki akmayan ve dağılmayan maskarayı kullanmayın derim çünkü bunlar kirpikleri daha çok yıpratıyor ve kendini yenilemesini önlüyor.

2-Rimelin Son Kullanma Tarihi:

Bir rimelin son kullanım tarihini biliyor musunuz? Peki bir rimelin son kullanım tarihi geçse dahi kullanmaya devam ettiğimizde kirpiğimize ne gibi zararı olduğunu biliyor musunuz? Bilinmelidir ki rimelin ömrü aldıktan 5-6 ay sonra sona erer. Sizin için rimel kullanımı önemliyse ve sürekli kullanıyorsanız en az 6 ayda bir rimelinizi değiştirmelisiniz. Eski rimel kullanımı enfeksiyona, kirpik kaybına ve bakteri üremesine yol açmaktadır.

3-Rimel Nasıl Seçilmeli?

Öncelikle aldığınız rimelde pro-keratin olup olmadığını sorun ve pro-keratinli ürünleri kullanın. Bu kirpikler için daha sağlıklı olacaktır. Maskara bazı kullanmak önemlidir bu kirpikleri daha uzun sık göstermenize yardımcı olur. Zaten bizim istediğimiz şey kirpikleri sık ve uzun göstermek.  E vitaminli ve doğal yağların olduğu rimelleri seçmeniz önemlidir.

4- Kirpik Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kirpiklerimize bir çok işlem yapıyoruz ve bunun sonucunda kirpikleri dinlendirip bakım yapmamız gerekmektedir. Aktarlarda kirpik için bir çok serum var onlardan kullanabilirsiniz. Fakat benim önerim bu serumları niçinde yer alan doğal yağları kullanmanız. Örneğin; hint yağı. Hint yağı kirpikleri kalınlaştırır ve kirpik oluşumuna yardımcı olur. Bu yağı pamuk yardımıyla direk olarak uygulayabilirsiniz.

5- Takma Kirpik Nasıl Kullanılmalı?

Bilinmelidir ki takma kirpik çok fazla kullanılmamalı. Kendi düğün gibi zamanlarınızda kullanın derim. Çok fazla kullanmak kirpiklere zarar verir. Takma kirpiklerle uyumayın çünkü bu kirpiklerin birbirine yapışmasını sağlar ve takma kirpikleri çıkarırken kendi kirpikleriniz de çıkar. Takma kirpik kullanımı tahrişe de sebep olabilir.

6- Gözleri Ovalamanın Zararları:

Göz kapaklarınızın kaşınmasının sebebi rimel kullanımı ve süresinin dolmuş olması gerekir. Kaşırken nazikçe kaşımalısınız. Kirpiklerine zarar gelmemesi için ellerinizi yıkamadan kaşımayın. Eğer bu kaşıntı geçmiyorsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Bunun için tedaviler var tedavi olmalısınız.

7-Kirpik Kıvırıcısı Kullanımı Nasıl Yapılmalı:

Çok fazal gerekmedikçe kirpik kıvırıcı kullanmayın. Kullanırken ise kirpik diplerinizin dibinden değil dibine yakın olan terinden kıvırmalısınız ve yavaş davranmalısınız.Çünkü hızlı bir hareketle kirpikleriniz zarar görür.

Beslenme Olarak: Balık yağı, balık ve yumurta gibi besinleri tüketmek kirpik sağlığı açısından faydalıdır.  D vitamini tüketimini arttırabilirsiniz.

 

 2016 Yılı Mersin Üni. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunu. Gezmeyi ve hayvanları çok sever. Sizler için derlediği bilgileri bu portal üzerinden sizinle paylaşmaktadır...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım