Cilt Sağlığınızı Bozan Hatalar ve Çözümleri

226

Hiç şüphesiz ki cilt sağlığınızı her zaman korumak ona iyi bakmak, en çok istediğimiz şeylerin başında gelir.

Cildimizi dış etkenlerden korumayı güzel ve pürüzsüz bir cilde sahip olmayı elbette hepimiz isteriz.

Cildi güzel ve bakımlı tutmak güzel görünmenize neden olacağı için bir çok yöntemle cilt bakımı yaparız. Tabii bunların hangilerinin sağlıklı olduğunu bilemeyiz. Aslında doğru bildiğimiz fakat cildimizi bozan yanlışları bu yazımızda topladık. Beraber bakalım ;

 

1.Uykudan Uyanınca Yüzü Yıkamamak
İnsan cildi yapısı gereği uyurken de kir toplayabilir, bunun için sabah yüzü yıkamak kirlerden arınmasına yardımcı olacaktır, yüzünüzü yıkamaya ihmal etmeyin.

2. Çok Fazla Bakım Yapmak
Çok bakımlı olmak adına ciltle çok uğraşmak cildinizi bakımlı yapmaz, aksine cildi yıpratır ve erken yaşlanma gibi sebepleri doğurur. O yüzden cildinizle çok uğraşmayıp gerekli bakımları gerektiği kadar uygulamak en doğrusu olacaktır.

3. Kozmetik Ürünleri Sürekli Değiştirmek
Kullandığımız makyaj malzemesinden tutun bütün kozmetik ürünlerde birçok kimyasal bulunur. Özellikle raf ömrünü uzatmak adına kullanılan kimyasallar daha fazladır. Bu da cilde fazlasıyla zarar verir, fakat kullanmadan da yapamayız. Bu yüzden kullandığınız kozmetik ürünleri çok sık değiştirmemek cildiniz açısından bu etkiyi azda olsa durduracaktır.

cilt bozuklukları

4. Sivilceleri Sıkmak

Ciltteki sivilceleri sıkmak onları çoğaltıp vücuda yayılmasına neden olur ve lekelere yol açar, bu da yüzünüzde mikrobu yaymanıza neden olur. Bu yüzden sivilceleri sıkmak yerine onları olduğu gibi bırakın.

5. Düzensiz Uyku
Uykuyu yeterince almamak vücudun salgılaması gereken hormonları salgılamaz. Bu sebeple ciltte bozulmalar meydana gelebilir.

6. Suyu Az Tüketmek
Cildin alması gereken belli bir su miktarı vardır. Suyu az tüketmek ciltte nem kaybına neden olur. Bu da mat görünmesine neden olur.

cilt bakımı

7. Nemlendirici Kullanmamak
Cilt nasıl bir yapıya sahip olursa olsun her zaman neme ihtiyacı vardır. Bunu aksatmak cildin nem dengesini bozar.

8. Makyajı Temizlemeden Uyumak
Cildimiz bütün gün makyajlı olunca gözenekler nefes almaz, bunun için temiz bir ciltle uyumak cilde nefes aldırır ve yorgun cildin aksine canlı görünmesini sağlar .

9. Sigara ve alkol kullanımı
Sigara ya da alkol kullanmak, kullanılan ortamda bulunmak kimyasal bakımdan cildin kendini yenilenmesini engeller ve erken yaşlanmasına yol açar.

cilt bakımı

 

Yazımızdan edindiğiniz faydaları ve kendi tavsiyelerinizi yorumlara bekliyoruz.

Diğer  Cilt Bakım Sırları yazımızı da okumanızı da tavsiye ederiz.Marmara Üniversitesi sosyoloji mezunu, sosyal medya yazarlığına ilgili ve film meraklısı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım