Çay İçerek Kış Aylarına Sağlıklı Girmek Mümkün!

87

Soğuk kış aylarına yaklaşırken hastalıklardan korunmanın ve hasta olduğumuzda çabucak atlatmanın yollarını ilaçlarla aramanın yanında evde kendi başınıza hazırlayabileceğiniz çay tarifleriyle de bunu başarabilirsiniz. Her zaman ilaçlara başvurmak yerine doğal çözümlerin ne gibi durumlarda kullanılacağını öğrenmeniz için kış aylarına girerken çoğu yerden ve özellikle de aktardan kolayca bulabileceğiniz bitkilerin çay tariflerini sizler için derledik;

 

 

 

1- Ihlamur Çayı:
Ihlamur çayı bilinen en popüler ve etkili çaylardan biridir. Soğuk kış aylarında salgınla beraber yakalandığınız grip, bronşit ve nezle hastalıklarına karşı korunmak için Ihlamur çayı çok etkilidir. Ihlamur çayının vücut direncini arttırıcı ve üşümeye karşı etkili olduğunu da söyleyebiliriz. Faydası saymakla bitmeyecek olan Ihlamur çayının üşütmeyle ortaya çıkan öksürüğe de iyi geldiği ve nefes açtığı bilinen faydalarındandır. Diğer bir faydası da hazmı kolaylaştırması ve sindirim sistemine olumlu etkisinin olmasıdır. Ihlamur çayını tüketirken içine bal, limon ekleyebilirsiniz, bu sayede hem lezzeti güzelleşecektir, hem de şifası artacaktır, ayrıca içine karanfil atılarak da içilebileceğini unutmayınız.

bitki çayı

 

 

2- Zencefil Yaprağı Çayı:
Hastalıklara karşı daha dirençli olmada ve kış aylarında sağlığımızı korumada tavsiye edilen bir diğer çay türü de zencefil yaprağı çayıdır. Bal ve limon ilave ederek de güzel bir karışım elde edebilirsiniz.

çay tarifleri

 

 

3-Tarçın Çayı:
Tarçın çayı soğuk algınlığına yakalandıktan sonra etkileri azaltmada ve boğaz ağrılarını hafifletmede oldukça etkilidir ve antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyonları önler.
Bir başka faydası da adet öncesinde ve sonrasındaki dönemde oluşan ağrıları hafifletmek için de etkilidir. Diyet yapanlara müjde olarak bu çayın kilo vermeye yardımcı olduğunu söyleyebiliriz, denemenizde fayda var.

 

 

 

4- Karanfil Çayı:
Boğaz enfeksiyonlarına ve şişkinliğe iyi gelmekle beraber kan dolaşımını hızlandırıp sindirimi düzenleyen etkisi sayesinde karanfil çayı da bu listede önemli bir yere sahiptir.

 

 

 

Kendi tavsiyelerinizi ve yazımız hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz yorumlar bölümüne davetlisiniz.
Yeni makalelerden ve pratik bilgilerden haberdar olmak için MegaKadın İnstagram sayfamıza davetlisiniz.
Daha önce paylaştığımızı ve faydasını görebileceğiniz Selfie Çekerken Yapılan Hatalar ve Tavsiyeler yazımızı okumak isteyebilirsiniz.Konya Selçuk Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunuyum, Kitaplarla ve resimle aram iyidir. Hobi olarak da sizlere makaleler yazmaya çalışıyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım