Yüz Yıkamanın 8 Önemli Püf Noktası

1149

Yüzümüzde kırışıklıkların olmaması için çaba gösteriyoruz ve cildimizin daha çok geç yaşlanmasını istiyoruz. Peki cildimize günlük yaptığımız işlemler doğrumu? Yüz temizliğini doğru yapıyor ve yüzümüzü doğru mu yıkıyoruz? Yaptığımız hatalar ve yapılması gerekenlerin hepsi bu yazımızda.

Gün içerisinde yoğun bir gün geçiriyoruz ve yoruluyoruz. eve geldiğimizde yaptığımız tek şey yemek yedikten sonra yatmak oluyor. Ne kadar da yorgun olsak bazı şeyleri alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor. Nasıl üstümüzü değiştirmeden ve dişlerimizi fırçalamadan uyumuyorsak, cildimizdeki makyajı ve kiri temizlemeden de uyumamak gerek. Bunun nedenini daha önceki yazılarımda belirtmiştim ama tekrar hatırlatayım. Cildimiz uyuduğumuzda kendini yenilemeye geçer ve gözenekler açılır. Yüzümüzü yıkayıp uyursak cildimiz kendini daha iyi yenileyecektir. Cildimiz daha geç yaşlanacak ve kırışıklıklar uzun süre olmayacaktır. Yüzünüzün hemen kırışmasını istemiyorsunuzdur umarım. O zaman şimdi burada yazacağım maddeleri hiçbir zaman atlamadan uygulayın. Cildinize her zamankinden daha fazla önem verin..

1- Ellerinizi Yıkayın! Bu Çok küçük bir detay olarak gelebilir. Fakat bizim ellerimizde görmediğimiz bakteriler vardır. Ellerimizi yıkamadan yüzümüzü temizleme jeli yıkarsak elimizdeki kirler jel ile birlikte yüzümüze yapışacaktır ve çok bir faydası da olmayacaktır. Elimizdeki bakteriler yüzümüzdeki gözeneklere yapışacaktır çünkü.

2-Yüzünüzü Ilık Su İle Yıkayın! Buda önemli bir maddedir. Cildimize aşırı sıcak su ne kadar zararlıysa soğuk su da zararlıdır. Cildinizi yıkarken ılık su ile yıkamalısınız. Su ne kadar sıcak olursa cildimiz okadar temiz olur diye düşünmeyin.

3- Yüzü Yıkamada Yanlış Ürün Kullanımı: Yanlış ürün kullanımı cildi olumsuz etkilemektedir ne yazık ki. Yağlı cilde sahipseniz içerisinde krem barındıran temizleyici almalısınız. Yağlı cilde sahipseniz içerisinde daha az yağ olan jel türü temizleyici almalısınız. Bunu doktorunuza veya güvendiğiniz kozmetik satan yerlere sorabilirsiniz.

4- Yüz Temizleme Mendili Kullanımı: Zorunluluk olmadıkça makyaj temizleme mendillerini kullanmayın derin. Çünkü bu mendiller bir çok kimyasal barındırır ve yüzeysel temizler. Yüzdeki kirleri tam olarak çıkaramadığı için gözenekleri tıkar ve cilt sorunlarına sebep olur.

5- Yüzünüzü Yıkamadan Önce Göz Makyajınızı Silin! Göz makyajınızı yüzünüzü yıkamadan önce silmezseniz makyaj dağılır ve gözenekleri tıkar. Bu yüzden makyajınızı doğal temizleyiciler ile önceden silerek sonra yüzünüzü yıkayın.

6- Sadece Yüzü Yıkamayın! Sadece yüzünüzü yıkamak yeterli değildir. Açık giyilen kıyafetler nedeniyle terlediğinizde boyun bölgenize de bir çok bakteri yapışmaktadır. Yüzünüzü yıkarken boyun ve göğsünüze de yıkamalısınız. Unutmayın tüm cildiniz sizin için önemli.

7- Yüzü Kurularken Sert ve Kirli Havlu Kullanmayın! Cildimiz ince bir yapıya sahiptir. Sert bir havlu ile cildimize yapılan işlem tahriş edebilir. Kirli havlu ise bakterileri tekrar yüzünüze bulaştırmış olursunuz. Havlu kullanıyorsanız sürekli değiştirmelisiniz. Yada peçete havlu ile yüzünüzü nazikçe kurutmalısınız.

8-Cildi Nemlendirin! Yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirin. Nemlendirmek için yüzünüzün kurumasını beklemenize gerek yok. Direk sürebilirsiniz. Bu sayede daha çok nemi içerisine hapsedecektir.

Bu 8 maddeyi günlük hayatınızda sürekli uygulamanız dileğiyle. Diğer yazımda görüşmek üzere 🙂2016 Yılı Mersin Üni. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunu. Gezmeyi ve hayvanları çok sever. Sizler için derlediği bilgileri bu portal üzerinden sizinle paylaşmaktadır...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım