Yaz Aylarında Fondötenin Akmaması İçin Öneriler

1436

Yaz ayları geldiğinde bozulmayan makyaj önerilerine bakılmaya başlanıyor. Yaz ayında makyaj olur mu demeyin. Her zaman makyaj yapmaya ihtiyacımız olabilir. Günlük hayatta makyajsız idare edebilsek de düğün, eğlence, toplantı, davet gibi özel zamanlarda makyaj yapmaya ihtiyaç oluyor. Bu konu önemli olduğu için ve sizleri bilgilendirmek için bu konuda araştırma yaptım. Fondötenin ve diğer makyaj malzemelerin yüzümüzden nasıl akmayacağı ile ilgili küçük ama önemli tüyoları sizlerle paylaşacağım.

Sabit Akmayan Makyaj Nasıl Yapılmalı?

1.Öneri: Yazın makyajınızın akmaması için Baking make-up tekniğinde faydalanmalısınız. Baking tekniğinin Türkçe deki anlamı pişirmedir.Makyajı daha sabit tutar parlamayan ve göz altlarının kırışıklıklarını daha iyi kapatan  bir makyajdır. Pudra ile cildinize iyice oturması olarak düşünebilirsiniz.

Yüzünüze fondöten uyguladıktan sonra cildinize bolca transparan pudra sürerek hiç kıpırdatmadan  15 dk beklemelisiniz. Daha sonra pudranın fazlasını fırça yardımıyla alın ve makyajınızı tamamlayın. Bunu yaptıktan sonra makyajınız daha uzun süre akmayacak ve yüzünüz daha mat görünecek.

2. Yaz ayında kullanacağınız nemlendirici ve fondöteni su bazlı almalısınız. Sıcak havalardan dolayı cildiniz daha fazla sebum üretebilir. Bu yüzden yağ bazlı ürünler kullanırsanız makyajı cildinize sabitleyemezsiniz.
Su bazlı nemlendiriciyi yüzünüze uygulayın. Cildiniz nemlendiriciyi emdikten sonra üzerine su bazlı fondöten uygulayın. Fondöteni de cildiniz emdikten sonra geriye kalan makyajınızı sırayla pudra, göz ve dudak  olarak uygulayabilirsiniz.

3. Karma veya yağlı bir cilde sahipseniz makyajdan önce primer/astar kullanmanız iyi olacaktır. Primer/astar matlaştırıcı özelliğe sahip olduğundan yüzünüz daha mat bir görünüme kavuşacaktır ve makyajınız uzun süre akmayacaktır.

4. Makyajınızı yavaş yavaş yapmalısınız. Yaz makyajı aceleyi sevmez. Siz hızlı ve sert bir şekilde makyaj yaparsanız kan dolaşımınız hızlanacaktır, cilt sıcaklığınız yükselecektir ve dolayısıyla daha makyajı yaparken bile istediğiniz görüntüye ulaşamayacaksınız ve makyajınız akacak.

5. Yaz aylarında öncelikle saçlarınızı yapmalısınız. Eğer önce makyaj yaparsanız saçınızı yaparken uygulayacağınız işlemler yüzünüze ısı verecektir ve makyaj yüzünüze oturmadan bozulacaktır. Saçınızı yaptıktan sonra makyaj yaparsanız daha iyi sonuç elde edersiniz.

6. Pudrayı yanınızdan ayırmayın. Küçük bir pudra kutusu çantanızda bulunsun. Makyajınızı toparlamak istediğinizde pudralarsanız bu sizi 2-3 saat daha idare edecektir

Bu yaz makyajınızın akması ile problem yaşamayacağınız bir yaz olsun.

 2016 Yılı Mersin Üni. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunu. Gezmeyi ve hayvanları çok sever. Sizler için derlediği bilgileri bu portal üzerinden sizinle paylaşmaktadır...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım