Yağlı Ciltlere Uygulanması Gereken Makyaj Önerileri

1484

Yağlı cilde sahip olanlar makyaj yaptığında, cildin makyajı emdiğini , yok olduğunu ve parlak göründüğünü farketmişlerdir. Yağlı cilde sahip olanlar makyajın çabuk bozulduğundan şikayet etmektedirler. Bende yağlı bir cilde sahibim ve bunun çözümünü uzun süre aradım. Kozmetik satan yerlere sürekli danıştım. Yağlı ciltlerin nasıl makyaj yapması gerektiğini öğrendim. Uyguladığımda çok memnun kaldım.  Makyajın ciltte daha uzun süre durması için neler yapılması gerektiğini bu yazımda sizlerle paylaşacağım.

Yağlı ciltlerin diğer sorunlarından biride sivilce ve akne çıkmasıdır. Buda yetmezmiş gibi yaptığımız makyajın gözenekleri tıkaması da cabası. Yüzümüzün makyajı emmemesi ve cildimizin yağlı ve parlak görünmemesi, yağ dengesini korumasını sağlamamız gerekmektedir. Yağlı ciltler için mucizevi makyaj ipuçlarına başlayalım 🙂

Yağlı Ciltlere Mükemmel Makyaj Önerileri:

1-Makyaj Bazı Seçimine Dikkat!

Makyaja başlarken en önemli adımlardan biri makyaj bazıdır. Makyaj bazı cilt ile makyaj arasında adeta bir katmandır. Cildi korur ve makyajın uzun süre dayanmasını sağlar. Ayrıca gözeneklerin tıkanmasını da önler. Yağlı ciltler makyaj bazı seçerken dikkatli olmalı. Baz seçerken silikon esaslı olmayanları tercih edin. Silikon esaslı olanlar alerjiye sebep olabilir. Akne ve sivilceyle mücadele eden salilistik asit içeren bir baz tercih edin. Mineralli olanları tercih etmeye özen gösterin.

Cildinizin parlamasını önlemenin bir diğer yolu da bazdan sonra şeffaf pudra uygulamaktır. Pudra bazın sabit kalmasını sağlayacaktır. Daha sonra fondöteni uygulayabilirsiniz.

2- Fondöten Seçimi:

Yağlı cilde sahip olanlar fondöten de oldukça zorlanmaktadır. Fondöten adeta yüzde dağılıyor ve yenilenmesini gerektiriyor. Bunun en kolay yolu toz fondöten kullanmaktır. Bu yüzü ağır göstermez ve daha dayanıklıdır. Likit fondöten kullanmak istiyorsanız su bazlı mat olanları tercih etmelisiniz. Fondöteni ince tabaka halinde sürdükten sonra üzerine pudra sürün. Bu parlak görünümü engeller.

3- Güzel Görünüm İçin Pudra Kullanın!

En iyi çözüm pudra kullanımıdır. Pudra fondöteni cilde sabitler ve daha mat görünüm oluşturur. Parlamasını engeller. Toz ve preslenmiş pudra olarak iki çeşit pudra bulunmaktadır. Hangisini kullanabiliriz diye düşünebilirsiniz. İkisi de hemen hemen aynı fakat toz pudra daha çok yağ emer. Parıltılı pudraları kesinlikle kullanmayın. Ayrıca fazla yağı emen kağıt mendiller var. Bunlardan çantanızda bulundurun derim. Gerektiğinde küçük dokunuşlar yaparak soruları çözebilirsiniz.

4- Mat Allık Kullanın!

Cildiniz yağlı olduğundan herzaman mat makyaj ürünlerini tercih etmelisiniz. Toz allıklar krem olan allıklara göre daha uzun süre cildinizde duracaktır. Buna göre tercih yapın.

5- Az Miktarda Uygulayın!

Kalın katmanlar halinde makyaj yaparsanız cildiniz daha çabuk yağlanacaktır. Az ve ince katmanlar halinde makyaj yapmalısınız.

6- Makyaj Temizleme:

Makyaj temizlerken cildinize uygun yağsız makyaj temizleme ürünlerini tercih etmelisiniz. Bunlarda ciltteki gözenekleri tıkayarak akne, sivilce oluşturabilir. Cilt temizliği konusunda dikkatli olmalısınız.

Makyajla ilgili diğer yazılarımız…

Makyaj Bazı Nasıl Uygulanmalı?

Makyaj Öncesi Cilde Yapılması Gerekenler

Makyajınızı Silmeden Uyumanın Zararları

 2016 Yılı Mersin Üni. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunu. Gezmeyi ve hayvanları çok sever. Sizler için derlediği bilgileri bu portal üzerinden sizinle paylaşmaktadır...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım