Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Sırları

108

Kışın cildimiz soğuk havaya bağlı olarak nemini kaybeder. Kuru hava, düşük sıcaklıklar ve rüzgarın etkisi cilt için olumsuz yönde etki eder. Bu yüzden de cildimiz kurumaya maruz kalır. Bu nedenle cilt sağlığı için kışın daha iyi bir cilde sahip olmak adına yapılmaması gerekenleri sizin için sıraladım;

 

1.Cildinizi mutlaka nemlendirin
Her cilt temizlenmesinden sonra mutlaka cildi nemlendirme ihtiyacı vardır. Bu cilt temizliği kadar önemlidir, özellikle kış aylarında cilt neme daha çok ihtiyaç duyar, çünkü kış aylarında soğuk havadan dolayı cilt çok çabuk kurur bunun için günlük nemlendirici kullanma işlemini ihmal etmeyin.

kisin cilt bakimi

 

2. Su Tüketimi
Su hayatımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. İnsanlar genellikle kış aylarında su içmeyi ihmal ederler ama tam aksine cildimiz kışın suya daha çok ihtiyaç duyar. Çünkü su tüketimi nem dengesini sağlar ve cilt kuruluğunu gidermeye yardımcı olur. Bu yüzden günde en az 2 litre su içilmelidir.

 

3.Besinler
Kış aylarında cildin ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri alması gereklidir, meyve ve sebzeleri taze tüketmek bu ihtiyaçları sağlamada yardımcı olur.

kış cilt bakımı

 

4.Soğuktan Korunma
Kış aylarında soğuktan korunmak için mutlaka sıkı giyinin ve atkı, bere, eldiven gibi koruyucu kıyafetleri ihmal etmeyin. Ayrıca gözlük takarsanız göz çevresindeki karışıklığı da önlemiş olursunuz.

 

5.El Bakımı
Gece uyumadan önce ellerinize bakım yapmayı unutmayın, bunun için ellerinizin nemlendirdikten sonra eldiven kullanabilirsiniz.

 

6.Saç Bakımı
Cildin yanı sıra saçlarınız da soğuk havaya maruz kalınca dengesi bozulur. Saçlarınızı soğuktan korumak için bere kullanmayı ihmal etmeyip rutin saç bakımınızı mutlaka yapın.

 

7.Sıcak Duş
Duş alırken suyunuzun çok sıcak olmamasına dikkat edin çünkü sıcak su cildin kurumasını hızlandırır. Bunu yapamıyorsanız kurutmayan sabunlar ve yağ içeren şampuanlar kullanabilir, duştan sonra mutlaka nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.

kış cilt bakımı

 

Bu yazımız hakkında düşüncelerinizi, katmak istediğiniz fikirleri bizimle paylaşmak isterseniz yorumlar kısmında bekliyoruz.

İlginizi çekebilecek Cilt Sağlığınızı Bozan Hatalar ve Çözümleri yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Bizi instagram’dan takip etmek ve yeni makalelere, pratik bilgilere ulaşmak isterseniz MegaKadin İnstagram bekliyoruz.Konya Selçuk Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunuyum, Kitaplarla ve resimle aram iyidir. Hobi olarak da sizlere makaleler yazmaya çalışıyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım