Saç Rengini Korumanın Yolları

806

Saçımızı boyatmadan önce hangi saç renginin bize yakışacağını haftalarca düşünüyoruz. Bilinmesi gerekir ki saçlar boyandıktan sonra saç rengimizi korumak önemlidir. Saçımız yeni boyandığında çevremizdeki herkes, iş arkadaşlarımız, okuldakiler saç rengimizin çok güzel olduğu söylemektedirler. Bir kaç hafta geçtikten sonra saç rengimiz değişmeye, parlaklığı yitirmeye, donuklaşmaya ve solmaya başlıyor. İlerleyen zamanlarda saçlarımızın rengi ilk günkü gibi kalmıyor. İşte saç rengimizi daha uzun süre korumak için yapılması gerekleri sizin için araştırdım.

Kirli Saça Boya Yaptırmayın!

Genelde kuaförle kirli saçlara boya yapmaktadır. Yağlanmış saçlara boya yapıldığında uzun süre korumayı unutmalısınız. Saçlarınızı 1-2 gün önce yıkadıysanız saçınızı bu şeklide boyatabilirsiniz. Fakat 4-5 gün saçı yıkamadan boya yaptırırsanız boya saç telinize nüfuz etmeyecektir ve daha çabuk rengi açılacaktır.

Saçınızı Güneşten Koruyun!

Yaz aylarında hem cildinizi hemde saçlarınızı güneşin zararlı etkilerinden korumalısınız. Güneş ışınları saç renginizin daha hızlı solmasına ve solmasına yol açar. Güneşe çıktığınızda saçlarınıza güneşten koruyucu sprey sıkın yada şapka takın. Güneşten korumaya çalışın. Çok sıcaklarda dışarı çıkmayın.

Şampuandan Sonra Saç Kremi Kullanın ve Saçınızı Nemlendirin!

En önemli maddelerden biri de nem desteği. Yaz ayları sıcak olduğundan dolayı saçın kaybettiği nemi geri kazandırmalısınız. Şampuanda rengi koruyan ürünleri tercih etmelisin. Şampuandan sonra saç kremi uygulamalısın. Saçı nemlendiren doğal maskeleri her zaman uygulamalısın. En az hafta 1 mesela zeytin yağı ile badem yağı ile nemlendirin.

Saçını Tuzlu Sudan Koru!

Tatile gittiğinizde saçınıza uyguladığınız bakımları aksatmayın. Tuzlu su saçı kurutur ve nemini kaybettirir. Yoğun nem veren şampuan ve kremler kullanmaya özen gösterin tatile gittiğiniz zamanlarda. Renk değişimlerini engellemek için doğal maskeler kullanmanızı tavsiye ederim.

Soğuk Su İle Saçlarınızı Canlandırın!

Çok sıcak sular saç renginizi açar, ve saçınızı kurutur. Şimdi hava tam sıcakken saçlarınıza soğuk su uygulayın. Şampuan sırasında saçlarınızı soğuk veya ılık su ile yıkayın. Fakat mutlaka duştan çıkmadan önce en son saçlarınıza soğuk su dökün.

Saçlarınızı çok sık yıkamayın!

Haftada 2-3 defa saçlarınızı yıkamanız yeterlidir. Duş aldığınızda her zaman şampuan kullanmanıza gerek yok. Şampuan saç renginizi alır. Bu yüzden bazen şampuan kullanmadan saç kremi uygulayın bu yeterli olacaktır. Saçlarınızı sıkı toplamayın. Saç uçlarınızda kırıkları 2 ayda 1 aldırmaya özen gösterin.

Bu maddeler uygulandığında saçlarınızda ki değişimi farkedeceksiniz.

Saçlarınıza doğal saç nemlendiricisi yapmak için diğer yazımıza bakabilirsiniz.  Evde Doğal Saç Nemlendiricisi Yapımı2016 Yılı Mersin Üni. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunu. Gezmeyi ve hayvanları çok sever. Sizler için derlediği bilgileri bu portal üzerinden sizinle paylaşmaktadır...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım