Oyun Seçimlerinin Çocuk Gelişimine Etkileri ve Tavsiyeler

139

Çocuk gelişiminde oyunların önemi hafife alınmayacak kadar fazla ve bu oyun serüveninin çocukların karakterini belirlediğine yönelik açıklamalar bulunmaktadır. Oyun seçimlerinin çocuklarınızın gelecekteki rollerine yön verdiği ve oyunların çocuklarınızı hayata hazırladığı unutulmamalıdır.

 

 

1- Oyun Çevresi:

Çocuklarınızın arkadaşları arasında oyun oynaması kadar anne babalarıyla da oynamasının önemini ve faydalarını dile getirmek isteriz. Çocuklar arasında oynanan grupça oyunlarda, çocuğunuzun sosyal becerileri, kendine güvenleri artarken, yalnızlık duygularından ve sosyalleşme problemlerinden kurtulduğu gözlemlenmiştir. Aile arasında oynanan oyunların ise sevgi ve dayanışmayı artırdığı söylenebilir. Aradaki dengeyi ebeveynlerin belirleyip çocuklarına en uygun seçimleri yapması gerekir.

oyun ve oyuncak

 

 

2- Sanal ve Gerçek Oyunlar:

Çocukların sanal dünyada oyunlar oynayarak sanal ilişkiler geliştirmeleri de oyunların bir diğer etkisini öne sürer. Çocukları sadece sanal oyunlar oynamalarından uzaklaştırıp geleneksel oyunlara yönlendirmeleri gereken ebeveynler, gerektiği takdirde onlara bu alışkanlığı kazandırmak için vakit ayırmalıdırlar.

 

 

3- Doğru Oyun Seçimi:

Çocukların özendiği ve örnek aldığı şeyler düşünüldüğünde çizgi film karakterlerinin yaptığı yanlış davranışlara güldüğünü gözlemleniyor ve bu yüzden çizgi filmlerin çocuklarda acıma, üzülme duygularını zedelediği söyleniyor. Bu tür durumlardan çocukların uzaklaştırılması gerekir ve burada iş siz ebeveynlere düşüyor. Çocukları yanlış örnek olacak durumlardan uzaklaştırmanız gerektiği söylenildiğinde asıl söylenmek istenen şey çocuklarınıza örnek olabilecek oyunları araştırarak çocuklarınızı o tarafa yönlendirmenizdir. Oyun seçiminde sanal ve normal oyunların yanı sıra oyun türünün de önemi vardır, kasları çalıştıran, denge kontrolü sağlayan, zekayı geliştiren oyunlar tercih edilmelidir.

oyun ve oyuncak

 

 

4- Oyunlar ve Oyuncak Tavsiyeleri
Aileler yeri geldiğinde çocukları kendilerine bağımlı halden çıkarmak ve gelecekte kendi başarılarını sağlayacak bireyler olmaları adına, çocuklarını kendilerinin çözeceği oyunlar ve kendi oyuncaklarını üretmeleri yönünde teşvik etmelidirler, her zaman yardım etmeyecek ufak destekte bulunmaları yeterli olacaktır.
Örnek olarak: Yapboz (puzzle), oyun Hamuru, lego, bulmaca çeşitleri, yarışmacı oyunlar.

oyun ve oyuncak

 

 

 

Yazımız hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz yorumlar bölümüne davetlisiniz.
Yeni makalelerden ve pratik bilgilerden haberdar olmak için MegaKadın İnstagram sayfamıza davetlisiniz.
Daha önceki yazılarımızdan Çocuk İçin Paylaşmanın Önemi ve Ebeveynlere Tavsiyeler yazımızı okumak isteyebilirsiniz.Konya Selçuk Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunuyum, Kitaplarla ve resimle aram iyidir. Hobi olarak da sizlere makaleler yazmaya çalışıyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım