Makyajın Uzun Süre Dayanması İçin Öneriler

890

Özellikle çalışan bayanlar için makyajın uzun süre dayanması önemlidir. Sabah işe giderken yapılan makyajın öğlen geri dağılması ve öğlen tekrar makyajı yenileme işlemi her zaman can sıkıcı olmuştur.  Bazen gün içerisinde makyaj yapmaya vakit bile bulamıyorken bu sorunu yaşmak çok sıkıcıdır. Bu yüzden her kadın makyajın uzun süre dayanmasının formülünü aramıştır. İşte bu sorunların çözümünü sizler için araştırdım umarım faydalı olur.

Makyaj cildimizdeki kusurları kapatıp güzellikleri ön plana çıkardığı için biz kadınlar için önemlidir. İş hayatı, okul hayatı, çocuklar derken gün içerisinde bir çok koşuşturma olmaktadır. Bu yüzden günün daha yarısı bitmeden makyaj bozulduğunda ve düzenlemek zorunda kaldığımızda ayrı bir zaman ayırmamız gerekiyor. Bu zamanı bazen bulamıyoruz. Bir kaç ipucu ile makyajın uzun süre dayanması mümkün.

Öncelikle sabahları gerçek bir zaman ayırmamız gerekmektedir. Hızlı bir şekilde yapılan makyajın bozulması gayet normal bir durumdur çünkü. Cildinize uygun makyaj malzemesi almanız önemlidir. Örneğin fondötenin cildinize uygun olması veya rujun su veya kahve içerken bardağa bulaşmaması gibi.

1- Cilde Peeling Yapmakla Başlayın!

Daha önceki yazılarımda da anlattığım gibi peeling yapmak kan dolaşımını hızlandıracaktır ve daha sonra yapılan işlemleri daha iyi kavrayacaktır. Peeling ile gözenekler açıldığı için sonrasında nemlendirici uyguladığımızda daha kolay emer ve besler. Daha önceki yazılarımda anlattığım gibi kahve v.b şeylerle peeling yapılabilir.Eğer sabah vaktiniz yoksa ılık bir suyla cildinizi güzelce yıkamalısınız. Bu kan dolaşımını hızlandıracaktır.

2- Makyajdan Önce Nemlendirici Uygulayın! 

Bir önceki adımda yıkadıktan sonra nemlendirici uygulamanız gerektiğini belirtmiştim. Cilt tipinize uygun nemlendirici kullanmanız iyi olacaktır. Yüzünüze sürdüğünüz bu nemlendirici sayesinde yaptığınız makyaj cildinize daha çok yapışacak ve hemen dağılmasını önleyecektir. Sadece yüzünüze değil gerdanınıza da sürün. Yüzünüzün nemlendiriciyi emmesini bekleyin yaklaşık 5dk. Bu adımdan sonra makyaja hazırsınız.

3- Çok Fazla Yağ İçermeyen Fondöten Kullanın!

Cilt rengini eşitlemek için fondöten kullanıyorsanız hemen akıp akmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer bu fondöten hemen dağılıp dayanmıyorsa fazla yağ olmayan fondötenlerden almalısınız. Eğer cildiniz kuru ise sıvı kıvamda olan ve nemlendirici özelliği olanlardan almalısınız.

4- İki Çeşit Allık Kullanın!

Öncelikle pembe tonlu krem allığı alta sürün. Daha sonra turuncu tonlarındaki allığı sürerek doğal bir ton yakalayabilirsiniz. Tabi ten renginize göre başka renklerde seçebilirsiniz. Fakat alta krem allığı sürmeyi unutmayın.Bu dayanıklılığı artıracaktır.

5-Eyelinerı Sabit Tutun!

Makyaj öncesi göz çevresine uygun makyaj bazını sürmelisiniz. Daha sonra eğer koyu eyeliner ve göz farı kullanacaksanız bu bazı kullanmanız iyi olacaktır. Bu kalıcılığı artıracaktır. Daha sonra eyelineri çektikten sonra benzer tonlarda göz farı kullanırsanız birbirini tamamlayacak ve gün boyu sabit kalacaktır.

Likit eyelinerlar kalem ayelinerden daha çok kalıcıdır. Eyeliner kullanmadan önce göz kapağınıza pudra sürerseniz, eyeliner çekerken dağılma olmayacaktır.

6-Ruju Sabit Tutun!

Yani kahve veya su içerken rujunuzun bardağa geçmemesi için işlem yapın. Bunun için bir toz pudra, ruj ve aynı tonda dudak kalemi gereklidir. Öncelikle dudaklarınıza pudra sürün, ardından dudak kalemi ve sonrasında ruj ile tamamlayın.

Bunun başka bir yolu ise ruj sürdükten sonra dudaklarınıza peçete koyarak nötr tonlardaki pudra ile dudaklarınızın üzerinden geçmek. Bu işlemde mat ve doğal görünmesine hemde daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

7- Maskarayı Suya Karşı Dayanıklı Olanından Alın!

Bu seçimi yaparsanız herhangi bir dağılma olmayacak ve daha rahat edeceksiniz.

8- Makyaj Sabitleyici Kullanın!

Her markada sabitleyici pudra ve sprey bulunmaktadır. Bunlardan kullanırsanız makyajınız daha sabit kalacak ve dağılmayacaktır. Özel günlerinizde kullanmanızı öneririm.

9-Ellerinizi Yüzünüze Götürmekten Vazgeçin!

Farkında olmadan ellerimiz biranda yüzümüze gitmektedir. Çalışırken bile hiç farkında olmadan ellerimiz yüzümüze gidiyor. Buda makyajımızın daha çabuk bozulmasına neden oluyor. Bir de ellerimizdeki mikroplar yüzümüze yapışıyor ve cilt sorunları oluşuyor. Bu konuda dikkatli olmamız gerekmektedir.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Yorumlarınızı bekliyorum.2016 Yılı Mersin Üni. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunu. Gezmeyi ve hayvanları çok sever. Sizler için derlediği bilgileri bu portal üzerinden sizinle paylaşmaktadır...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım