Kuruyan ve Çatlayan Dudaklar İçin Ne Yapılmalı?

922

Dudaklar bazen genetik olarak bazende hava şartlarından dolayı kurur ve çatlarlar. Soğuk-kuru havalardan etkilenirler. Sadece soğuk havalardan değil yazın sıcak havasından da etkilenir. Kötü bir görüntü olur ve dışarı çıkmak istemezsiniz. Bazen dudaklarınız şişer ve aşırı sıcaklık hissedip rahatsız olursunuz. Kendi dudak bakımınızı kendiniz yapmanız için bu yazımızı hazırladık. Dudakları nemli tutmanın çaresi megakadın’da…

Dudaklarınızı nemlendirmek ve ölü derinin altına hava almasını sağlamanız gerekmektedir. Duş aldıktan sonra diş fırçası veya eliniz ile nazikçe dudaklarınızı fırçalayın. Üstteki derinin kaybolmasını sağlayacaktır. Daha sonra şeker ile peeling yapabilirsiniz. Ardından bal sürün. Bal dudaklarınızı yumuşatmaya yardımcı olacaktır. Yanınızda her zaman dudak nemlendiricisi bulundurun ve kullanın.

Aloe Vera İle Dudak Bakımı.

Aloe vera bitkisinin onarıcı bir etkisi vardır. çatlayan, yara olan ve kuruyan dudaklarınıza aloe vera jelini sürebilirsiniz. Kısa sürede etkisini göreceksiniz.

Dudaklarınızı Yalamaktan Vazgeçin!

Dudaklarınızı yalarsanız nem kaybına neden olursunuz. Burada yapmanız gereken dudaklarınızı nemlendirmek o yüzden vitamin almalısınız. B vitamini olarak ceviz, dereotu, süt, bulgur, et…

Ağızdan Nefes Almayı Azaltın!

Ağızdan nefes almak, hem dudaklarınızı hemde diş etlerinizi kurutur. Ağızdan nefes almak doğru bir nefes alış şekli değildir. Bu yüzden burundan nefes almak için kendinizi zorlayın.

Dış Etkenlerden Korunun!

Soğuk havalar ve rüzgar dudaklarınızı daha kötü yapacaktır. Bu yüzden atkı, şal gibi aksesurları dudaklarımıza doğru kapatalım. Soğuk kuru havalardan koruyalım.

Düzenli Olarak Peeling Yapın. 

Dışarıda bir çok dudak çatlakları için ve kurumasına engel olmak için ürünler var. Onlardan bir tane alın ve sürekli kullanın. Yada kendiniz yapacaksanız 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı şekeri karıştırın. Diş fırçası yada maskara ile 1-2 dakika bu karışımı nazikçe uygulayın. 5 dk bekledikten sonra durulayın.

Güneş Koruyucu Kullanın!

Aşırı sıcaklardan dudaklarınızı koruyun. Kurumasına engel olun. O yüzden bir güneş koruyucu kullanın.

Dudaklar İçin Yağ Kullanın!

Argan yağı nı dudaklarınıza direk olarak uygulayın. Bunu gece yatmadan önce yapabilirsiniz.
Shea yağı da dudaklar için güzel bir yağdır. E vitamini vardır. İçerisinde Shea yağı olan krem alıp ruj sürmeden önce uygulayın.

Bol Bol Su İçin!

Su dudakları içeriden nemlendirmeye yardımcı olacaktır.2016 Yılı Mersin Üni. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunu. Gezmeyi ve hayvanları çok sever. Sizler için derlediği bilgileri bu portal üzerinden sizinle paylaşmaktadır...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım