Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmak İçin Tavsiyeler

86
  1. Ülke olarak yıl içerisinde farklı iklimler yaşarız, bu nedenle mevsimsel değişmelere bağlı olarak birtakım hastalıklar da baş gösterir. Kış aylarına girmemiz ile beraber sıcaklık azalıp vücut direnci de düşmektedir. Gribal enfeksiyonlar ve özellikle solunum yolu rahatsızlıkları çoğalmaktadır. Havaların soğuk olmasından kaynaklanan bu rahatsızlıklar bulaşıcı olup hemen herkeste görülür, bu hastalıklardan korunmak için ve önlem almak için kış aylarında neler yapılabilir beraber bakalım;

1. Su tüketimi

Çoğumuz Yaz mevsimine göre kışın su tüketimini azaltırız, bazen su içmek aklımıza bile gelmez fakat bağışıklık açısından vücudumuzda zararlı maddeleri atmak için günlük su tüketimi oldukça önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Günde en az 2 litre su içilmelidir.

2. Beslenme

Kış aylarında hem hastalıklardan korunmak hem de yaza formda girmek adına yeme içme alışkanlıklarına daha fazla özen göstermeliyiz. Kışın en çok C vitamini alırız Çünkü vücut, bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitaminine ihtiyaç duyar.  Turunçgiller, nar ve elma gibi meyveler tam bir C vitamini deposudur. Sebzeler için de bu geçerlidir. Kış mevsiminde ıspanak, lahana, pırasa, karnabahar gibi sebzeleri tüketmekte yarar vardır.

3. Uyku Düzeni

Kişideki uykusuzluk Vücut direncini düşürdüğü için, hastalık kapma olasılığı da artıyor. Yaz aylarına oranla kışın uyku ihtiyacı iki kat daha fazla artıyor, yeterli uyku alınmadığında vücut halsiz ve dirençsiz oluyor, bunun sonucunda konsantrasyon ve performans düşüklüğü yaşanır. Bu yüzden günlük uyku önemli bir etkendir.

4. Giyim

Kış mevsiminde hastalıklardan korunmak için soğuk havalara karşı önlem almak gereklidir sıcak giyinmeli fakat vücut terledikten sonra soğuk hava ile beraber hastalık kapabilme ihtimali yükselir. Bu yüzden uzmanlar kalın giyinmek yerine ince ve birden fazla kıyafet giyilmesini öneriyor. Ayrıca  dışarı çıkarken cilt kuruluğunu önlemek için eldiven, atkı ve bere takmakta yarar var.

5. Toplu Yaşam alanları

Toplu alanlar dediğimiz hastane, okul, ev ve yurt gibi yerlerde virüs yayılma ihtimali daha yüksek olduğu için ortamın oksijen miktarını doğru belirlemek önemlidir. Kapalı alanları havalandırmak hastalık bulaşma riskini azaltacaktır.
Kendi tavsiyelerinizi ve yazımız hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz yorumlar bölümüne davetlisiniz.
Yeni makalelerden ve pratik bilgilerden haberdar olmak için MegaKadın İnstagram sayfamıza davetlisiniz.
Daha önce paylaştığımız ve faydasını görebileceğiniz kış aylarında sağlık için faydalı olan çaylar ile ilgili şu yazımızı okumak isteyebilirsiniz.


Merhaba ben Banu. 28 yaşındayım ve astroloji konusuna ilgim çocukluğumdan beri devam etmektedir. Bu yaşıma kadar öğrendiğim ve hala öğrenmekte olduğum bilgileri insanlar ile paylaşmak için arayışta idim. Megakadin.net sayesinde kaliteli bir platformda sizlere yazılarımı ulaştırma şansına sahibim.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım