İncelen Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

1652

Her kadın ve erkek hangi yaşta olursa olsun saç dökülmesi ve incelmesi ile ilgili sorunlar ile karşılaşabilir. Peki saçlarımız neden incelir ve dökülür? Saçlarımızı eski haline  nasıl getirebiliriz? Nasıl kalınlaştıra biliriz? Yada saç tellerimiz kalınlaşır mı? Bu soruların cevabını yazımızda bulacaksınız.

Sadece kadınlara özel bir durum değildir saç incelmesi. Erkeklerde de meydana gelen bir durumdur. İnce saç teline sahip olanlar her zaman kalın ve dolgun saçların özlemini duyarlar ve dolgun saçlara sahip olmak için uğraşırlar.

Her insan günde yaklaşık 50-100 tel saçını kaybeder. Bu normal bir durumdur. Yerine yenileri çıkar. Eğer çıkmassa incelme ve kelleşme durumları ortaya çıkar. Bu da insanın içine bir korku getirir.

Saçları kalınlaştırmak ve gürleştirmek için sabır ve zaman gerekir.  Bu süre içerisinde beslenme alışkanlıklarını düzenlemek gerekir, saçı besleyen gıdalar tüketilmelisiniz, saça yapılan maskeleri sıkılmadan yorulmadan yapmalısınız.

İncelen Saçlar İçin Yapılması Gereken Bakımlar

Kullanılan ilaçları kontrol etmelisiniz, Stresi azaltmalı ve kafanıza bir şey takmamalısınız, Hormonları kontrol ettirmelisiniz, Saçınız için yardımcı yiyecekler yemelisiniz.

Saç sorunlarınızı azaltmak için neler yemelisiniz? 

Lahana, mercimek, et ,ıspanak, koyu yeşil renkli ve yapraklı sebzeler, kırmızı biber, kivi, brokoli, kabak, tatlı patates ve lahana gibi, biotin içeren gıdalar, kabak çekirdeği, nohut gibi çinko zengini gıdalar saçları güçlendirmek açısından öneriler gıdalardır.

Biotin içeren şampuan ve saç kremi kullanmalısınız. B vitaminidir ve saçları, tırnakları güçlendirmede faydalıdır.

Saçlarınıza Doğal Yağlar İle Bakım Yapabilirsiniz.

Nane yağı ve adaçayı yağı saç güçlenmesi ve büyümesinde kullanılan yağlardandır.
3-4 damla nane yağı yada adaçayı yağının içerine 1 çorba kaşığı zeytinyağı koyarak karıştırın ve saçlarınıza sürün. Zeytinyağı çok faydalı bir yağdır ve bu karışım saçlarınıza yarayacaktır. Haftada 2 defa saç derinize masaj yaparak uygulayın.

Hindistan Cevizi Yağı İle Yapılan Maske:

Hindistan cevizi sütü saçı besler, güçlendirir ve saç büyümesinde faydalıdır. Kepeği önler. Saç problemlerinizde kullanabilirsiniz.

Ben 3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı içerisine 3 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyerek karıştırıyorum. Duşa girmeden 1 saat önce saç diplerinden başlayarak tüm saça uyguluyorum. 1 saat sonra yıkıyorum. Bu saçımı canlandırıyor ve güçlü gösteriyor. Hafta 1 defa yapabilirsiniz.

Hint Yağı Maskesi:

Yeni saç çıkmasına sağlar, saç dökülmesini azaltır, saçı güçlendirir ve nemlendirir.

3 yemek kaşığı hint yağının içerine 1 yemek kaşığı jojoba yağı ( eğer yoksa zeytin yağı da olur) karıştırın. Daha sonra saç diplerinize ve tüm saça uygulayın. Daha sonra kan dolaşımını hızlandırmak için saç diplerinize masaj yapın ve saçınızı bone ile kapatın vaktiniz varsa bunu gece yapıp sabah yıkayın. Yada 2-3 saat sonra yıkayın. Haftada 1 defa uygulamanız yeterlidir.

 

 2016 Yılı Mersin Üni. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunu. Gezmeyi ve hayvanları çok sever. Sizler için derlediği bilgileri bu portal üzerinden sizinle paylaşmaktadır...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım