Hamilelikte Cilt Bakımı Sorunları ve Çözümleri

713

Hamilelik ve emzirme döneminde cilt bakımı önemlidir. Her kadın ayrı hamilelik süreci geçirir.  Gebelikte ciltte lekelenmeler, akne, çatlaklar ve kuruluk meydana gelmektedir. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz ve nasıl bakım yapmalıyız bunları açıklayacağım. Hamilelikte sağlıklı ve yumuşak bir cilde nasıl sahip olabiliriz gelin birlikte öğrenelim.

Hem hormonal hemde fiziksel olarak bir çok değişim sürecinde oluyor hamile kadınlar. Bazı kadınlar bu konuda çok şanslıdır herhangi bir çatlak, kuruluk olmadan bu süreci bitiriyor. Fakat bazı kadınlar için bu durum aynı olmuyor. Çatlaklarla, akneyle, ciltteki kuruluklarla uğraşıyor. Şimdiye kadar hamilelik süreci yaşamayıp ilk kez hamilelik deneyimi yaşayan kadınlar için bu süreç daha zor geçiyor. Bilmelisiniz ki her şey bebeğiniz için onu düşününce bile çatlaklar insanın umurunda olmuyor. Şimdi gelelim hamilelikteki cilt sorunlarının çözümlerine.

Hamilelikteki Cilt Sorunları Neden Olur ve Nasıl Geçer? 

Hamilelikte ciltte ve vücudunuzdaki değişikliklerin sebebi hormonal değişikliklerdir. Hamilelik süresindeki cilt sorunları akne ve çatlaklar diyebiliriz. Bunu sorunları her kadın yaşayacak diye bir şey yok tabi ki.. Bazıları cilt sorunu bazıları saç sorunu bazıları ise hiç sorun yaşamadan bu süreci tamamlayabilir.

Cilt lekeleri ve akneler hamilelik sonrasında geçebiliyor. Geçmese bile bir çok tedavi yöntemi yöntemi var.  Bir çok doğal yöntemlerle de bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Hamilelik sırasında veya sonrasında doğal yöntemler ile çözüm bulabilirsiniz. Tabi mutlaka bu sorunu doktora danışmalısınız ve çözümü bulmalısınız.

Hamilelikte cildinize yapacağınız en iyi şey şüphesiz ki cildi sürekli nemlendirmek olacaktır.

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

1- Doktorunuzun önerdiği temizleyici ile sabah akşam cildinizi temizlemelisiniz ve arkasından mutlaka nemlendirmelisiniz. Cildinize bakım yapmak hamilelikte çok önemlidir.

2- Siyah nokta ve akneler için gülsuyu gibi doğal yöntemlerden yararlanmalısınız.

3- Lekelenmenin olmaması için mutlaka doktorunuzun da önerdiği güneş kremini kullanmalısınız.

4- Makyaj ürünlerinin kullanılmasında dikkatli olunması gerekmektedir. Doğal ürünler kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelik Sorunları ile ilgili Çözüm Önerileri:

Bilinmelidir ki hamilelik döneminde doktor kontrolünde bir ürün kullanılmalıdır. Buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kuruluk İçin Çözüm:

Kuruluk için nemlendirici kremler ve losyonlar kullanılmalıdır. Özellikle duş sırasında doktorunuzunda önerdiği losyonu alarak bunu aksatmadan kullanmalısınız. Badem yağı, zeytin yağı, bebek yağı gibi doğal yağlar da kuruluğu önlemeye yardımcı olacaktır.

Cilt Lekeleri İçin Yapılması Gerekenler:

Güneşin etkisiyle daha fazla lekeler ortaya çıkar bunun sebebi ciltte artan melanindir. Bunun iin biraz öncede dediğim gibi güneş kremi kullanılmalı.

Çatlak İçin Ne Yapılmalı? 

Bol su tüketimi yapmanız gerekmektedir. E vitamini B6 ve Çinko tüketimi çatlak sorunu yaşamama açısından önemli bir adım olacaktır.

E vitaminli kremler ve doktorun önerdiği kremleri kullanmalısınız. Şunu demeliyim ki mutlaka hamilelik sürecinde cildinizi nemlendirin. Aktarlardan alacağınız, badem yağı, zeytin yağı, jojoba yağı cildinize faydalı olacaktır. Bu nemlendirecek ve elastikiyetini korumaya yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanında beslenmede çok önemlidir. C ve E açısından zengin olan besinler tüketmenizde fayda var. Bu çatlak oluşumunu içerden önleyecektir.

 

 2016 Yılı Mersin Üni. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunu. Gezmeyi ve hayvanları çok sever. Sizler için derlediği bilgileri bu portal üzerinden sizinle paylaşmaktadır...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım