Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı

622

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra ilk olarak araştıracağınız şey beslenme olmalıdır. Hamileyken nasıl beslenmeli? Neler yemeli veya yememeli? gibi sorular aklınıza takılıyorsa bu soruların cevabını bu yazımızda alacaksınız. Anne sağlığı ve  bebek açısından beslenme oldukça önem taşımaktadır. Yediğiniz ürünlerin güvenli olması aşırı derecede dikkat etmeniz gerekecektir. Burada önemli olan besinin türü değil güvenli olması ve katkı maddelerinin az olması ve sağlıklı ortamlarda yapılıyor olmasıdır.

Hamilelikte Beslenme Faktörü ve Faydaları:

1- Sağlıklıklı beslenme bebeğin normal kilolarda doğmasını sağlar.
2- Hamilelikte beslenme bebeğin beyin gelişimi için önemlidir.
3- Doğumun rahat geçmesini ve sakat doğumları önler.
4- Bebeğe doğduktan sonra beslenme alışkanlığı kazandırır.
5- Bulantı, kabızlık, baş dönmesi, bitkinlik gibi durumları ortadan kaldırır. Rahat hamilelik süreci meydana gelir.
6- Hamilelikteki duygusal değişimleri düzenler.
7- Erken doğum ihtimali düşük olur. Normal doğumlar meydana gelir.
8-Doğumdan sonra vücudun daha hızlı düzelmesini sağlar.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Öncelikte sağlıklı beslenmenin nasıl olduğunu öğrenmelisiniz. Ona göre dirençli olarak adımlar atmalısın. Menüleri ezberlemeden önce sağlıklı beslenmeyi öğrenmelisin. Tüm kalorilerin eşit olmadığını, besin değeri yüksek ve kalorisi düşük yiyecekler tüketmeyi öğrenmelisin. Günde 4-5 öğün yemenin daha iyi olduğunu, paketlenmiş, kızartılmış gıdalardan uzak durman gerektiğini ve, dışarıdan çok fazla yemek yememen gerektiğini öğrenmelisin.

Günlük olarak hayatına sütü, proteini, tahılları, turuncu, yeşil, sarı, kırmızı sebze ve meyveleri tüketmen gerekir. Baklagiller ve kabuklu kuruyemişleri tüketmelisin.

Kırmızı dolmalık biber, patates, lahana, elma, ananas, kivi, greyfurt, havuç, mevsimindeki sebze ve meyveleri tüketmeye özen gösterin.

Buğday, bulgur gibi karbonhidratlar zengin besin deposudur.

1- Kendini Aç Bırakma! Sen açsan bebeğinde aç kalır. Senin yediklerinle bebeğin beslenir.Yemek yemezsen sağlıklı şekilde beslenemez, büyüyemez. Sen aç olmasan bile bebeğin aç olabilir. Bu yüzden günde en az 6 öğün yemek yeyin. Yemek aralarınızı kısaltın. Bunu 3 ana öğün 2 ara öğün olarak yapın.

Sık sık yeyince midede yanma ve kabızlık gibi durumlardan kurtulacaksınız.

2-Şekerden Uzak Durun! Şekerden gelen kaloriler boş kalorilerdir. Boş ve faydasız olduğu gibi potansiyel olarak da zararlıdır. Diş sorunlarına, şeker hastalığına, kalp hastalığına ve depresyona neden olabilir. Tatlıya olan ihtiyacınızı antioksidan oranı yüksek olan, kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı, kuru incir, hurma, doğal bal gibi ürünlerden giderin.

3- Mevsiminde Olanları Tüket:  Taze ürünleri tüketmek önemlidir. İşlem görmemiş, beklememiş ürünleri tüketmeye çalışın. Paketlenmiş gıdalardan uzak durun. İsterseniz mevsiminde olan meyveleri dondurucuda saklayın ve sonra tüketin. Sizin yaptığınız dışarıdakinden daha sağlıklı olacaktır. Isıya maruz kalan yiyeceklerden uzak durun. Bu yüzden mikrodalgada kullanmayın.2016 Yılı Mersin Üni. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunu. Gezmeyi ve hayvanları çok sever. Sizler için derlediği bilgileri bu portal üzerinden sizinle paylaşmaktadır...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım