diyet

Diyet Yaparken Yapılan Hatalar, Püf Noktaları

213

Diyet yapmaya karar veren kişilerin çoğu istediği sonucu elde edememektedir. Bunun sebeplerini araştırıp dikkat edilmesi gereken konuları incelediğimizde birçok neden ortaya çıkmaktadır. O zaman bunları beraber inceleyelim;

diyet hataları

1. Karbonhidrat Tüketimi

Herkesçe bilinen ekmeği bırakarak kilo verme yöntemi en sık yapılan hatalar arasındadır. Ekmeği bırakınca kilo verilir fakat verilen kilolar yağ değil vücuttaki kas ve sudur, dolayısıyla bu eksiklik böbrekten tutun kemiklere kadar birçok sağlık problemlerine yol açabilir.

 

2. Besinleri İyi Çiğnemek
Diyet yapan kişilerin öncelikle dikkat etmesi gereken şeylerden birisi de yemeğe ayırdıkları zamandır. Çoğu kişi gündelik işler yüzünden yemeği hızlı yemekte, dolayısıyla besinleri çiğnemeden yutmaktadır. Bu da tokluk hissini geciktirip daha fazla besin tüketmenize sebep olur. Besinleri iyi çiğnemek kalori miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

3.Hareketleri Sıklaştırmak
Gün içerisinde kilo vermek için yapılan spor hareketleri yağ oranını dengeleyen türden egzersiz olmalıdır. Kas kaybını önleyecek bir diyet uygulanmalıdır ve aşırı egzersizden kaçınılmalıdır.

diyet hataları

4.Ara Öğünleri Atlamak
Ara öğünleri atlamak kan şekeri açısından olumsuz bir etkidir, öğün atlamak zamanla vücuda alışkanlık yaptırıp diğer öğünlerde fazla besin tüketimine neden olur ve vücutta dengesizlik ortaya çıkar.

 

5.Uyku Sorunu
Düzenli uyku diyet yapanlar ve kilo vermek isteyenler için oldukça önemlidir. Az uyuyan kişilerde enerji açığı olur ve bu da fazla yemek yeme eğilimine neden olur. Fazla uyuyan kişilerde ise enerji harcamaları azaldığı için bu da diyeti olumsuz etkiler ve her iki durumda da kilo alma eğilimi yaşanır.

 

6.Stres

Hayatımızda maalesef stresin payı oldukça büyüktür ve hemen hemen her şey için stres yaşarız gün içerisinde yaşadığımız stres kortizola sebep olur. Kortizol ise vücudun belirli yerlerinde yağ artışına neden olduğu için diyet yapanlar da olumsuz etki yaratır

 

7.Su Tüketimi

Kilo verirken suyun kiloyu fazlalaştırdığı ve vücutta ödem yaptığını düşünmek yanlıştır, su vücutta birçok rahatsızlığa iyi geldiği gibi cilt güzelliğine de olumlu etkisi vardır, dolayısıyla diyet sırasında su tüketimi azaltılmamalıdır.

diyet hatalarıMarmara Üniversitesi sosyoloji mezunu, sosyal medya yazarlığına ilgili ve film meraklısı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım