Çocuk Gelişimi İçin Faydalı Oyun Tavsiyeleri 3-6 Yaş

51

Daha önce paylaştığımız Çocuk Gelişimi İçin Faydalı Oyun Tavsiyeleri 0-3 Yaş yazısının devamı olarak, çocuğunun yaşı uygun olanlar için çocuk gelişiminde zeka ve beceri olarak faydalı 3-6 yaş arası, anne baba ve çocukları arasında oynanabilecek, çocuklarınızı hayata hazırlayacak oyun tavsiyeleri yazımızı sizler için hazırladık;

 

1-Uçurtma Uçurun:
Çocukların uçurtma uçurmaya merakını farketmişsinizdir. Evde kendi çocuğunuzla yaptığınız uçurtmanın havada süzüldüğünü görmek aranızdaki sevgiyi güçlendirecek ve beraber eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda çocukların uçurtmayla beraber koşması hareket etmelerini teşvik etmiş olur.

çocuk oyun ve oyuncak

2- Oyun Hamuru:
Oyun Hamuru ile oynanan oyunlarda çocukların hayal gücü ve el becerisinin geliştiğini görürüz. Her yaş grubunda oynanabilen hayal gücünü istenildiği gibi yansıtabilmesine kolaylık sağlayacaktır. El becerileriyle beraber hamura şekil verirken ince kasların çalışmasını sağlayacaktır. Ebeveynler ise oyun hamuru sayesinde çocuklarına harfleri ve sayıları öğreterek bu aktiviteye öğretici bir özellik katabilir.

çocuk oyun ve oyuncak

 

3- Sıcak-Soğuk:
Bu oyunda herhangi bir yere nesne saklanır. Seçilen kişi bu nesneyi aramaya başlar ve nesneye yaklaştıkça sıcak uzaklaştıkça soğuk denir, belirli bir sürede eğer nesneyi bulursa, bu sefer nesneyi saklayan ve arayan kişiler değişir. Bu aktivite çocuğunuzun zaman ve mesafe algılarını geliştirir ve problem çözme yeteneklerine ve ip uçlarını değerlendirmesine fayda sağlar.

 

4- Hayvan Tutma:
Çocuğunuzun hayvanları ve özelliklerini tanıması adına oynanacak bu oyunda, öncelikle aklınızdan bir hayvan tutun ve çocuğunuz sorular sorarak bu hayvanı bulmaya çalışsın. Örneğin seçtiğiniz hayvan maymun ise, çocuğunuz ”Kaç ayaklı?”, ”Ne yer?”, ”Kuyruğu Var mı?”, ”Ne renk?” gibi sorularla hayvanı tahmin etmeye çalışır.

çocuk oyun ve oyuncak

 

5-Deve Cüce:
Kalabalık çocuk grubuyla da oynanabilen bu oyunda oyunu yöneten kişi çocukları karşısına toplar ve ‘Deve’ dediğince çocuklar ayakta beklerken, ‘Cüce’ dediğinde çökmelerini ister. Komutları uygulamada hata yapan çocuklar elenir ve sona kalan çocuk kazanır. Bu oyun algı becerileri ve vücut hareketleri gelişimine fayda sağlar.

 

 

Bugünkü yazımız hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz yorumlar bölümüne bekliyoruz.
İnstagram sayfamızı takip ederek yeni makalelere ve pratik bilgilere hemen ulaşmanızı sağlayabilirsiniz.Konya Selçuk Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunuyum, Kitaplarla ve resimle aram iyidir. Hobi olarak da sizlere makaleler yazmaya çalışıyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım