Cildiniz İçin Bahar Bakımı Yapmaya Hazır Mısınız?

995

Evinize bahar temizliği yaptınız ve artık yeter… Şimdi sıra cildimiz de. Kışın soğuk ve sert havası cildimizi kurutmuş ve yıpratmış olabilir. Bahar bakımı ile yaza güzel başlamanın  zamanı geldi. Bahar temizliği yaptığımızda evlerimiz mis gibi kokar ve her şey canlanır. Cildimizde böyle. Kışın etkisini üzerinizden atmaya ne dersiniz. Cildimize yapacağımız bu bakım cildimizi pürüzsüz bir hale getirecek ve canlandıracak. Salatalık ve yoğurt ile yapacağımız bu maskeyi mutlaka denemenizi öneririm.

Bunun için bir gününüzü kendinize ayırın ve dinlenin. Başka hiçbir şey ile uğraşmayın. Bu yapacağımız maske cildimize parlaklık verecek. Evde doğal malzemeler ile bu maskemizi hazırlayacağız.

Cildiniz İçin Bahar Bakımı Nasıl Yapılır?

1- Salatalık İle Peeling Bakımı:

Sadece dışarıdan satılan jellerle cildimizi temizlemek yeterli değildir. Bakımın 1. kuralı cildimizin temizlenmesidir. Bunun içinde evde kendimiz doğal olarak hazırlayacağımız karışımı kullanacağız. Bu karışım çok faydalıdır. Ciltteki tozu ve kiri atar. Ölü deriden kurtarır ve bunun için ilk adımda peeling yapmak önemlidir.

Malzemeler: 2 çorba kaşığı yoğurt, Püre haline getirilmiş 2 yemek kaşığı salatalık, 1,5 çorba kaşığı yulaf ezmesi, 1 şeker kaşığı adaçayı.

Uygulama:Bütün malzemeleri bir kapta karıştıralım. Yüzümüzü sabun veya jel ile yıkadıktan sonra bu karışımı cildimize masaj yaparak dairesel hareketlerle uygulayalım. Bu uygulamayı 5-10 dk yapalım daha sonra cildimizi ıslak bir bez ile temizleyelim.

2- Adaçayı İle Buhar Bakımı:

Bu cildimizi maskeye hazırlayacak bir uygulamadır. Bunu cildimize zaman zaman uygulamalıyız sadece bir defa yapıp geçmeyin. Dönem geçişlerinde yapabilirsiniz.

Malzemeler: Sıcak su, 1 avuç adaçayı yaprağı, 1 damla defne uçucu yağı(isterseniz nane yağı’da olur)

Uygulama: Tencere veya bir kaba kaynamış olan suyu koyalım. İçine diğer malzemeleri de ekleyelim. Yüzünüzü buhara yaklaştırın ve buharın yüzünüze temas etmesi için başınızın üstüne havlu koyarak yanlardan kapatın. Buhara çok yakın durmayın 25-30 cm uzakta durmanız yeterlidir. Cildinizi buhara maruz bırakın. 5-10 dk bekleyin ve daha sonra yüzünüzü temiz bir havlu ile kurulayın.

3- Salatalık Maskesi:

Şimdi sıra geldi son adıma. Cildimizi buhara maruz bıraktıktan sonra yapacağımız bu maskeyi cildimiz iyice emecektir.

Malzemeler: 1 adet salatalık, 2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı, yarım çay kaşığı havuç tohumu yağı.

Tüm malzemeleri krem haline getirene kadar bir kapta karıştırın. Daha sonra parmaklarınızla maskeyi yüzünüze, göz çevrenize ve boynunuza sürün. 15-20 dk bu maskeyi yüzünüzde bekletin. Daha sonra soğuğa yakın bir suyla yüzünüzü yıkayın.

Yüzünüzü son olarak nemlendirmek için nemlendirici krem veya yüz serumu uygulayarak bakımınızı bitirin.2016 Yılı Mersin Üni. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunu. Gezmeyi ve hayvanları çok sever. Sizler için derlediği bilgileri bu portal üzerinden sizinle paylaşmaktadır...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım