Cilde Göre Fondöten Seçimi ve Fondöten Çeşitleri

1392

Bir çok kozmetik çeşidi vardır. Cildimize uygun fondöten seçimini bulmak zor. Makyajda iyi sonuçlar veren ve pürüzsüz cilt gösteren fondöteni bulmak çok önemlidir. Bizim için önemli olan cildimize en uygun fondöteni seçmektir. Bu yazımda fondöten çeşitlerini, uygulanışını, özelliklerini tek tek anlatacağım. Bildiğiniz gibi fondöten cildimizi makyaja hazırlamaya ve pürüzsüzlük sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Fondöten Çeşitleri:

1-Pudra Fondöten:

Yağ bazlı bir ürün değildir. Yağ bazlı olanların aksine ciltdeki gözenekleri tıkamaz. Besleyici olanları vardır. Sivilce akne ve oluşumu diğer fondötenlere göre daha azdır. İçerisinde mineral ve vitamin barındırır. Bu sayede cildi besler ve cilde bakım yapar. Pudra fondötenleri uygularken sünger kullanmak en iyisidir. Cilde pürüzsüz bir görünüm sağlar. Pudra ve fondöten bir aradadır. Çok kalıcıdırlar ve her zaman kullanılabilir. Yağlı, karma ciltler için daha uygundur. Kuru ciltler için kremsi olanları vardır.

2-Krem-Toz Fondöten:

Bu tür fondötenler ciltteki kusurları kapatmada oldukça iyidir fakat kırışıkları ön plana çıkarabilirler. Bu fondöten yüze uygulandığında pudramsı bir görünüm oluşur. Bu ürünlerin çoğu mattır bu yüzden pudra kullanımına gerek kalmaz. Normal, karma, yağlı cilt tipleri bu ürünü kullanabilirler. Süngeri ıslatıp sıktıktan sonra süngeri kkrem toz fondötene batırarak cildinize uygulayabilirsiniz. Sünger nemli olunca fondöten hafif görünmektedir. Kuru sünger ağır görünüm sağlar.

3- Likit Fondöten:

Sıvı olması ve cilde kolay uygulanmasından dolayı en çok tercih edilen ürünlerdendir. Bu tür fondötenler tüm cilt tipleri için uygundur. Bu fondötenlerden az miktarda nohut büyüklüğünden daha küçük miktarda almanız bile yeterlidir. Yoğun makyaj yapacaksanız çoğaltabilirsiniz. Cilde doğal bir görünüm sağlamaktadır. Bazı makyaj uzmanları bu fondötenleri parmaklarımızla cilde uygulamamızı söylüyor. Bu sayede parmaklarımızın ısısıyla doğal bir görünüme kavuşuyoruz. Genelde nemli sünger yada fırça yardımıyla uygulanır. Tüm cilt tiplerine uygun olduğundan direk olarak alabilirsiniz.

4- Krem Fondöten:

Kuru ciltler için en uygun olan fondötendir. Yağlı yapısından dolayı ciltte kalın bir tabaka oluşturur. İçerisinde yağ bulundurduğundan dayanıklıdır. Ciltle bütünleşip uzun süre dayanıklılık sağlar. Kuru ciltler için hem nem ihtiyacını sağlamak hemde fondöten olarak kullanmak için güzel bir seçimdir.

5- Stick Fondöten:

Ciltteki tüm kusurları oldukça iyi kapatan fondöten çeşididir. İçerisinde yağ bazı bulundurur. Ciltte renk eşitsizliği ve yağlı cilde sahip olanlar bu fondöteni kullanmasınlar. Bu tür fondötenleri uygularken öncelikle bir bölgeye koymak ve yaymak gerekmektedir. Bu fondötenden sonra mutlaka fondöten kullanılmalı. Bu sayede yağlanmanın önüne geçmiş olacaksınız. Kuru, normal ciltler için uygundur.

 2016 Yılı Mersin Üni. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunu. Gezmeyi ve hayvanları çok sever. Sizler için derlediği bilgileri bu portal üzerinden sizinle paylaşmaktadır...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım