Bebeğinize Yemek Yedirmenin Püf Noktaları

1365

Öncelikle bebeğe beslenme alışkanlığı kazandırmak sadece fiziksel değil duygusal olarak da bebeğinizi güçlendirir. Beslenme alışkanlığı kazandırmak önemlidir. Büyüme ve gelişmeye fayda sağlar. Beslenme bir ihtiyaçtır. Bebeğiniz acıktığında mutlaka yemek yemek isteyecektir. Bu yüzden zorlayarak yemek yedirmeyin. Şişman çocuk sağlıklı çocuk diye bir şey yoktur. Her bebeğin gelişimi farklıdır. Bu yüzden kıyaslama yapmaktan uzak durmalısınız. Bebeğinizin için endişelendiğiniz konulardan biri de beslenmedir. Fakat bunu çokta büyütmemek gerekir.

Zorla Yemek Yedirmenin Sonuçları: 

Anneler sadece beslenmek için değil, fiziksel, duygusal, zihinsel sosyal durumlar içinde endişe etmeliler. Mesela bebek daha anne sütü içerken anneyle kurulan bağ duygusal gelişimini iyi yönde etkilemektedir. Size şunu söylemek istiyorum 0-3 yaş arası yapılan beslenme sadece doyurmak için değil bebeğin bağ kurma ve gelişimi için etkilidir. Çocuğa zorla yemek yedirmek, hızlı ye demek çocuğu içe dönük veya sinirli bir yapıya sokabilir. Bebeğin güvenini sarsabilir ve anneye olan bağı kopabilir. Bu konuda dikkatli olmak gerekmektedir.

Bebeğinize Yemek Yedirirken Yapmanız Gerekenler:

1- Hiçbir zaman televizyon karşısında yemek yedirmeyin. Bunu alışkanlık haline getirmeyin.
2- Yemek yedirirken sürekli ağzını silmeyin. Yemek yemeyi bıraktıktan sonra silin.
3- Emzirme döneminde bebeğinizi tutarken güvenle ve korkmadan tutun. Kaygılı, güvensiz ve huzursuz şekilde tutarsanız bebeğiniz bunu hissedecektir ve bebek ona göre bağ kuracaktır.
4- Bebeğiniz uyurken yemek yedirmeye çalışmayın. Acıktığında zaten uyanacak ve yemek isteyecektir.
5- Hiçbir zaman ısrarcı olmayın. Bu çocuğunuzda stres yaratır ve yeme sorunları daha çok ortaya çıkar bu yüzden sakin davranın.


6- Aceleci davranmayın! Hadi, çabuk gel, hemen ye, çabuk bitir gibi cümleler kurmayın. Bırakın tat alarak yesin. Sakin ve normal bir şekilde yerse yemek yemekten zevk alacaktır.
7- Siz yemek yerken onun yemesine de izin verin. Aynı sofrada oturun. Siz yemek yerken sizin yemekten nasıl tat aldığınızı görecek ve bu şekilde yemek yeme alışkanlığı kazanacaktır.
8- Bebeğinize yemek yedirirken başka şeylerle ilgilenmeyin. Bebeğinize odaklanın. Mama veya biberonda bir şeyler yerkende buna dikkat edin.
9- Her bebeğin yeme alışkanlığı ve tarzı farklıdır. Kıyaslama yapmayın. Benimki niye az yiyor diye düşünmeyin.
10- Kesinlikle çocuğunuza yemek yerseniz şunu yapacağım gibi şartlar koşmayın. Ödül veya ceza vermeyin.2016 Yılı Mersin Üni. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunu. Gezmeyi ve hayvanları çok sever. Sizler için derlediği bilgileri bu portal üzerinden sizinle paylaşmaktadır...


One thought on “Bebeğinize Yemek Yedirmenin Püf Noktaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım