bebek

Anne ve Bebek:Sevgi,Uyku ve Sütün Önemi

295

Annelerin ya da anne adaylarının en büyük gayretlerinden biri de şüphesiz bebeklerini en iyi şekilde büyütüp, sağlıklı yaşaması için elinden geleni yapmaktır. Dünyanın en savunmasız canlıları olan bebeklerin, anne korumasına tamamen ihtiyaç duyduğu bu dönemde, annelerin en faydalı bilgilerle bebeklerine mutlu bir gelecek sunması için bu yazımızı hazırladık.

Peki bu bilgilerden en iyi şekilde nasıl faydalanabilirsiniz? Birlikte cevaplayalım;

bebek

1-İlk 6 Ay Anne Sütü

Bebeklerin 6. aya kadar ek gıdalara ihtiyacı yoktur ve  6 aya kadar sadece anne sütü yeterlidir. Annenin yediği besinler süte karıştığı için bebeğin besinlere anne sütü yoluyla alışması daha kolay olur.
Anne sütü antibiyotik niteliğindedir ve faydaları saymakla bitmeyeceği gibi, solunum ve idrar yolu enfeksiyonları, zatürre, astım, mide hastalıkları ve kusma, alerjik vakalar, menenjit, kalp rahatsızlıkları, kansızlık, mide ağrıları ve pişik gibi rahatsızlıkların görülme ihtimalini azaltır.
Ayrıca Bebekler oturmaya başlamadan ek gıdalar verilmemeli dolayısıyla yatırılan bebeklerin boğazında yiyecek kalabileceği için boğulma ihtimali artmaktadır.Bebeğinize yemek yedirmenin püf noktaları yazımıza göz atın.

 

anne ve bebek

2-Gece Uykusu

Bebeklerin gelişimi için en önemli şeylerden biri uykudur ve bebekler uyku sırasında zihinsel ve bedensel olarak gelişir ve büyürler bu yüzden bebekler mutlaka gece uyutulması gerekme
Gece uykusunu en çok etkileyen unsurlar şöyle sıralanabilir:
-Kaliteli bez: Bebeklerin uykuda uyanmasının en önemli sebebi bezidir. Bebeğe en iyi uykuyu sağlayacak bezlerin kuru tutabilen bezler olduğu çoğu uzmanlar tarafından test edilmiştir dolayısı ile tercih edilen bezin bebek sağlığı için önemi oldukça büyüktür.
-Odasının karanlık olmasına özen gösterilmeli.
-Bebeğin uyuyacağı odada kitap veya masal okuma, hafif müzik dinletileri yapabilirsiniz.
-Çocuğunuzu odasında gündüz uykularına yatırmak, ona odasını güvenli bir yer olarak hissettirecektir.

 

bebek

3.Sevgi ve Bebek

Bebeklerde gelişim için en önemli etken sevgidir.Sevgi bebek ile anne baba arasında ki bağı güçlendirir ve zihinsel gelişimi hızlandırır ayrıca bebeği okşayarak sevmek bebeği sakinleştirip sağlıklı ve hızlı büyümesini sağlar.

Sizin de diğer annelere ve anne adaylarına tavsiyeleriniz var mı ?

Yorumlarınız bizler için çok önemli.

Merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Bizi instagramdan takip etmek için tıklayın 🙂Marmara Üniversitesi sosyoloji mezunu, sosyal medya yazarlığına ilgili ve film meraklısı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaşım